Led Lambader

Renklerin İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Renklerin insan ruhu üzerindeki etkileri kesinlikle inkar edilemez pembe veya kara dünya tabirleri insanın ruh haline göre tanımlanmaktadır. Hatta renlere bazı hastalıkların tedavisinin yapıldığı bilinmektedir. 

Renklerin bizi duygusal olarak etkilediği evrensel olarak kabul edilmiştir. Parlak kırmızılar, turuncular ve sarılar bizi kışkırtmaya eğilimli iken maviler ve yeşiller sıklıkla bizim daha sakin hissetmemize sebep olur. Renkler bu nedenle duyguları ifade etmek ve hatta onları açığa çıkarmak için kullanılabilir.

Kırmızı :  Ana renkler denilince akla gelen renkler arasındadır kırmızı. Kırmızı genel olarak aşk, tutku, heyecan duygularını canlandırmaktadır. Bazı toplumlarda saltanat ve iktidarı temsil ettiği için padişahların rengi olarak kabul edilmektedir. Bazı ülkelerde kırmızı renk saflığı simgeler iken bazı ülkelerde iyi şans ve içtenliğin sembolü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır ve iştah açar.

Yeşil : Tabiata hakimdir ve doğayı çağrıştırır. Kesinlikle insana huzur ve güven verir. Ayrıca iç açıcı olan yeşil, umudu temsil eder. Yeniliği, gençleşmeyi, canlanmayı sağlar.

Mavi : Her şeyden önce mavi sakinleştirici ve dinlendirici bir renktir. (masmavi bir gökyüzü ya da mavi bir deniz gibi ) Mavi renk huzurun, barışın rengidir. Güven verici ve sakinleştirici etkisi vardır. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder.

Sarı : Yaşam için coşku yaratan en iyi renktir; insanlar üzerinde daha fazla güven ve iyimserlik uyandırabilir. Sarı renk bir meydan okuma rengidir. Özellikle zihinsel meydan okumayı sever. Renkler içinde Sarı, konuşmayı ve iletişim kurmayı sevenlerin rengidir.

Pembe : Romantik ve narin bir renk olan pembenin aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi var. Araştırmalar pembenin insanların duygularını yumuşattığını ortaya çıkarmış. Pembe renkli bir odada insan istese bile sinirlenemiyor. Ancak bu etki kısa sürebiliyor.

Mor : Yaratıcılığı, asilliği, duygusallığı, iştihamlı lığı, azimliliği ve bereketi temsil eder. İnsanlara sakinliği ve sanatkârlığı çağrıştırdığı için lüks markalar tarafından, en çok tercih edilen, koyu renklerden biridir.

Gri : Sadeliğin, şıklığın, sakinliğin ve tarafsızlığın rengidir gri. Modern teknoloji şirketleri tarafından genellikle kullanılmaktadır. Tasarımcılar griyi kullanmayı severler, çünkü diğer renklerin daha güzel görünmesine yardımcı olmaktadır. Daha kasvetli bir havası olması, grinin insanlar üzerindeki negatif etkileri arasındadır.

Siyah : Psikolojik olarak, insanı, dışsal duyguların etkisiyle ortaya çıkan stresten korur. Siyah rengin psikolojisine göre, kişinin kendisi ve dış dünya arasında bir bariyer yaratır, duygularını ve hislerini korurken rahatlık sağlar, kırılganlıkları ve kendine güvensizliğini gizler

Beyaz : İstikrarı, sadeliği, devamlılığı, temizliği ve modern bir kaliteyi simgeler. Aynı zamanda serin ve canlandıran bir his verir. Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir. Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görüntü
 • SKU
 • Değerlendirme
 • Fiyat
 • Stok, mevcut
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete ekle
 • Tanım
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek bilgi
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dışarıya tıklayın
Karşılaştır