Led Lambader

LED ışıklar son yıllarda en etkili ve popüler aydınlatma seçeneği olmuştur ve artık hemen hemen hepimizin içinde yer edinmiştir. Peki LED aydınlatma nedir ve neden bu kadar popüler hale geldi? LED aydınlatma veya LED ampul; kelime açılımı olarak Aydınlatma Yayan Diyotlara ayrılmıştır. “Işık yayan diyot” anlamına gelir. Biraz daha açarsak; diyot tabanlı yarı iletken ışık yayan elektronik devre elemanıdır. LED ampullerin en önemli özelliği, uzun ömürlü ve enerji tasarruflu tüketim sağlamasıdır. Günümüzde yaygınlaşan enerji tasarrufu trendini düşündüğümüzde çoğumuzun aklına LED aydınlatmanın yeni icadı gelebilir ancak bu sadece bir yanlış anlaşılmadır. İlk olarak 1920’lerde Rusya’da kullanıldı. Radyo teknisyeni Oleg Vladimirovich Losev, radyo alıcılarında kullandıkları diyot elemanlarının ışık yayma özelliğine sahip olduğunu fark etmiş ve bulgularını 1927 yılında Rus medyasında yayınlamıştır.

LED’in ilk resmi buluşu yaklaşık 50 yıl önce Nick Holonyak tarafından gerçekleşmiştir.

LED ampullerin aydınlatma tarihinde üçüncü nesil aydınlatma türü olduğu söylenebilir. Floresan ve gaz deşarjlı ikinci nesil aydınlatma, daha sonra tel (filaman) kullanmaya başlayan ampullerin yerini aldı. LED lambalar, akkor ampullere göre %80, enerji tasarruflu ampullere göre %50 enerji verimlidir. Yanma ömrü 100.000 saat kadardır ve 24 saat yanan bir LED ışığı 4000 gün boyunca alanı aydınlatabilir. Bu yaklaşık 10 yıl demektir. LED aydınlatma sağlık, yaydıkları ışığın kalitesi açısından da daha güvenli bir aydınlatma çözümüdür. LED ampullerin aydınlattığı alanda floresan lambalardan gelen ışığa maruziyetten kaynaklanan baş ağrıları, göz hastalıkları ve daha birçok sağlık sorunu ortadan kalkar. Birçok kişi ampul değiştirirken yakın zamanda yanmış bir ampulün ısısını bile alamaz.

Aydınlatma elemanının yaydığı ışığın yönü, tasarruf ve kullanım verimliliği için ek fayda sağlayan faktörlerden biridir. Floresan ampuller yaydıkları ışığı ortamdaki birçok farklı noktaya ve yönlere dağıttığı için ışığa ihtiyacınız olan yönde ulaşmak %60-70’lere varan bir yayılma potansiyeline sahip olacaktır. Ancak LED aydınlatma, ışığı tek yönde yayar, bu da potansiyelinin %100’üne ulaşmanıza ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bu tür bir enerji tasarrufu sadece kişisel değil, aynı zamanda küresel bir hassasiyettir. Günümüz dünyasında enerji tasarrufu, çevre kirliliği ve doğal kaynak tüketiminin öneminin yanı sıra LED aydınlatmanın geri dönüştürülebilirliği de bir başka çekici faktördür. Son olarak avantajları ile öne çıkan LED aydınlatma, birçok modern tasarımda mimarların tercih sebebi haline gelmiştir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görüntü
 • SKU
 • Değerlendirme
 • Fiyat
 • Stok, mevcut
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete ekle
 • Tanım
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek bilgi
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dışarıya tıklayın
Karşılaştır